Значение на Спортната педагогика и обучението по спорт
През последните няколко десетилетия, нуждата от движение става все по-необходима за създаването не само на здравословен лайфстайл на индивида, но и за изграждането на едно по-здраво и по-продуктивно общество. Последното десетилетие, терминът дълголетие, придобива друг смисъл и вече се разглежда, като физическо и творческо такова.
Разбира се основните предпоставки, това да се случи са заложени в самото начално развитие на индивида и продължават през целия му активен живот до биологична старост.
Детството е моментът, в което детето е празен лист върху, който се пише. Опознаването на тялото и неговите възможности, комбинирано с възможностите за взаимодействие с други индивиди и околната среда поставя въпросът за нуждата от целенасочена работа в посока физическо обучение и обуславя екзистенциалната нужда от провеждането на такова с участието на на специалисти-педагози в областта.
Развитието на по-богат репертоар моторни и когнитивни умения още от детска възраст е предпоставка за по-успешното справяне на индивида с предизвикателствата на живота.
Изграждането на навици за труд и движение в широкото занчение на думите, са основополагащи добродетели за просперитета на индивида по пътя на неговото житейско развитие.
С индустриализацията на обществото и с още по-големи темпове в хода на набиращата главоломна скорост техническа революция, животът на децата става все по уседнал, което към днешна дата вече е проблем в световен мащаб.Статистика от Обединеното Кралство показва, че 1 на всеки 3 деца в училищна възраст е с наднормено тегло.
https://fingertips.phe.org.uk/profile/national-child-measurement-programme , като долната граница на затлъстяването е паднала на 6 годишна възраст през последните 3 години.
Обучението по спорт, което като субект е основополагащо за изграждането на навици за работа и движение у индивида има и още по-глобално значение за цялостния ход в развитието на обществото. За да стане ясно, статистиката е, че в световен мащаб, годишно 2 млн. души умират в следствие на заседнал начин на живот и липса на физическа активност. ‘’Pedagogical Concerns in Sports and Physical Education for
Child Growth and Health Promotion’, Luís Branquinho , Pedro Forte and Ricardo Ferraz, International Journal of Environmental Research and Public Health”
Липсата на каквато и да е физическа активност е причина за развитието на метаболитни заболявания, диабет, сърдечно съдови заболявания, които в световен мащаб са причина за смърт сред населението в пъти повече отколкото онкологичните заболявания.
Материалните загуби за икономиките също са огромни. Ако за статистиката използваме САЩ, разходите за борба със заболявания свързани с наднорменото тегло възлизат на около 500 млн $ дневно, докато тези свързани с програми за редуциране на наднорменото тегло са около 150 млн $ дневно. https://www.worldometers.info/
Дихотомията физическа активност и качество на живот е обект на анализ от векове. Първите научни изследвания върху връзката между спорта и развитието на детето(физически и психически) са направени през 19- ти век. Pangrazi, R.P.; Beighle, A. Dynamic Physical Education for Elementary School Children; Pearson: Marion, IN, USA, 2020; p. 741.
Въпреки това, нуждата от физическа активност продължава да бъде неглижирана в наши дни и се превръща в предизвикателство пред родителите, образователните и здравните институции през 21-ви век. Le Masurier, G.; Corbin, C.B. Top 10 Reasons for Quality Physical Education. J. Phys. Educ. Recreat. Danc. 2006, 77, 44–53.
Физическо и психическо развитие на децата
Физическото и психическо развитие на децата, като част от цялостната концепция за детското развитие(емоционално, социално, поведенческо) е обект на спортната педагогика. Децата и спортните педагози са субект на спортната педагогика, тъй като те едновременно се формират и развиват в нея, същевременно спортният педагог и е обект на спортната наука, тъй като постоянно допринася за нейното развитие.
Детското развитие проследява как детето пораства и се развива от новородено до 18 годишна възраст. Развитието условно може да бъде разделено на физическо , когнитивно, развитие на говорните способности, социално-емоционално развитие. По време на съзряването си, повечето деца преминават приблизително през едни и същи специфични промени. Например след раждането си до навършване на първата си година, бебетата трябва да мога да се усмихват, да седят без помощ, да повдигат и задържат главата си от лицев лег, да прехвърлят предмети от от една ръка в друга, да опитват да се изправят на два крака. Различните деца преминават през различните фази с различни темпове.
Моят син, например прескочи пълзенето и държеше трудно главата си, но на 9 месечна възраст вече се опитваше да ходи.
При патологични проблеми или сериозно изоставане в някоя от сферите на развитие на децата е нужна намесата на специалист в областта на детското развитие.
Периоди на развитие:
В различните източници, може да съществува условно застъпване на различните периоди на развитие при децата.
Според American Academy of Pediatrics, Healthy Children. Ages & Stages
Етапите на развитие на децата са:
0-18 месеца : децата се учат на разпознават различни близко хора и израженията на лицата им. Произнасят звуци, срички или кратки думи.
18 месеца – 3 години: децата познават своите близки и могат да произнасят техните имена. Играят с други деца, хвърлят предмети и тичат.
3-5 години: В тази възраст децата могат да изричат своите предпочитания, да наименуват цветовете и да броят до 10. Могат да играя сами с конструктори, да оцветяват и т.н.
5-12 години: В този период, би трябвало да започне активната роля на спортния педагог, която продължава до 18-19 годишна възраст. Това е предучилищната и училищна възраст. Децата започват да се справят самостоятелно с различни задачки. Когнитивните способности претърпяват сериозно развитие.
12-18 години: Настъпване на пубертета. Особено ключов период за психическото и физическо развитие на децата.Това е преходът между дете и зрял индивид. Изразява се сексуалността на индивида. Характерни са вътрешни конфликти и отчетливи изменения във вторичните полови белези.
По време на периода 5-18 годишна възраст започват да се открояват половите различия при специфичната работа за развитие на различните физически качества. От своя страна методите за развитие на различните физически качества(бързина, сила, ловкост, гъвкавост) също се движат по определена рамка според периода на развитие на детето.
Например при деца на възраст между 3-6 годишна възраст, се работи за развиване на ловкост и координация. На 7-8 годишна възраст е удачно да започне развиването на сила, като се има предвид не абсолютната сила, а скорсто-силовата издръжливост.
Използват се упражнения със свободни тежести, като медицински топки или собствена тежест. В този период започва и развиването на бързината, като силово качество. Гъвкавостта е уместно да се развива от 5 годишна възраст, през целия период на развитието.
10-15 годишните деца, като тук при работата се обособява различие по пол, навлизат в период на интензивно изграждане на скелетната мускулатура. Това е добър период децата да работят за силова издръжливост и развиване на бързината. Методите и упражненията трябва да са индивидуално съобразени според пола и специфичните физически характеристики на децата.
Ареалът на Спортната педагогика обхваща най-силно възрастта между 5 и 18 години. Спортният педагог трябва да има широки компетенции в областта, не само на педагогическата наука, но и познания във физиологията, анатомията на човешкото тяло, психология. Специалистът спортен педагог, трябва да се много добре запознат със специфичните промени настъпващи в детското тяло и психика съпътстващи, различните етапи от развитието му. Етапите в детското развитие развитието на детето налагат гъвкавост в използваните методи и все пак придържане към общата рамка на спортно-педагогическите принципи .
Същност на спортната педагогика
Спортната педагогика използва основните педагогически принципи и методи за целите на обучението по спорт и физическо възпитание на децата. Спортната педагогика е постоянно развиваща се наука, тъй като използва елементи от други науки. Физиология, анатомия, биохимия, биемеханика, различни направления на психологията и др, разбира се стъпили върху общата основа на педагогиката.
Като основни стълбове на педагогиката могат да се обособят няколко принципа, залегнали в основните дидактически принципи.
1)Съзнателност: Обучението трябва да е базирано на ясни и разбираеми за педагога и учениците методики и да се следва определена 2) Системност и последователност:
Изисква да се осигури последователност в обучението, като се избягва повтаряемостта и пропускането на материал. Нужно е да се осигури последователен преход между различните етапи на обучението, както и между предишни знания и умения към усвояване на на нови такива. Обучението трябва да бъде провеждано в определен ред и темпо, отговарящ на индивидуалните различия на учениците. Материалът трябва да бъде представен от простото към сложното, от конкретно към абстрактно, от известно към неизвестно.
3)Индивидуален подход: Изисква адаптация на учебния процес и използваните методи с индивидуалните различия и способности на обучавания индивид. 4) Научност: Методите на обучение трябва да следват определена рамка и да бъдат научно обосновани и ясно разбираеми за обучаваните и обучаващия. 5) Активно учене: Стимулира се и се поощрява активното участие на ученикът в обучителния процес. Той(ученикът) взима активно участие в самоподготовката, търсенето на информация и решаването на зададени от обучаващия задачи.6)Достъпност: Обучението трябва да е лесно достъпно за всички, независимост от културна, религиозна, расова принадлежност или други социални фактори.7)Продължителност: За да бъдат затърдени новите умение, било то когнитивни или моторно-двигателни е нужно да се осигури достатъчно време за разучаването, затвърждаването и усъвършенстването им. В теорията и методиката на физическото възпитание и спортната тренировка, усвояването на всяко ново движение следва три етапа: Начално разучаване(включва принципът 8) нагледност)Децата имат силно развито сетивно(зрително, тактилно, слухово) учене. Затвърждаване: Повтаряне на новозаучените техники, движения. Усъвършенстване: Упражнения за усъвършенстване на движенията и техниката в игрова или близка до състезателната ситуация. Началното разучаване трябва да се проведе в началото на сесията(урокът) и за предпочитане, началото на седмицата, когато нервната система е отпочинала и детето може оптимално да усвои нови знания и умения.
9) Инструкциите към обучаваните трябва да са ясни и еднозначни.
Спортната педагогика предлага ценни теоретични и практически знания, задължителни за всички обучителни кадри в сферата на спорта, физическото възпитание и производни на тях направления. Спортната педагогика е насочена към учене в практиката, там където се срещат ученето с движението и науката със спортната такава. Това е една динамично развиваща и самообогатяваща се наука, съчетаваща в себе си фрагменти от много други науки. Изхождайки от социалното значение на спорта и целенасоченото движение, като цяло, може да се каже, че Спортната педагогика и кадрите използващи нейните методи и принципи имат глобално значение за изграждането на едно физически ментално по-здраво общество.